Menu mobilnemenu
 

Technologia

A z czego się to robi?

Wiązary dachowe produkujemy z najlepszej jakości surowca. Drewno, z którego wykonujemy wiązary sprowadzamy ze Skandynawii. Surowy klimat lasów Północy oraz wielowiekowa tradycja uprawy lasów kultywowana przez szwedzkich leśników, to dla nas gwarancja najlepszej jakości surowca. Dobra znajomość rynku oraz wieloletnia współpraca z naszymi dostawcami pozwalają nam na oferowanie doskonałego drewna skandynawskiego w cenie polskiego.

Aby zagwarantować należytą trwałość konstrukcji, na nasze wiązary stosujemy wyłącznie drewno:

 • sortowane mechanicznie i optycznie pod względem wytrzymałości na specjalnych liniach sortujących, bez wad ukrytych, nie zawsze widocznych gołym okiem, klasy minimum C24
 • suszone komorowo w temperaturze ok. 80°C – tarcica używane do produkcji musi być suche, o wilgotności poniżej 18%. Zastosowanie tylko takiego surowca daje gwarancję trwałości i wytrzymałości dachu. Proces suszenia zabija również wszelkie owady i grzyby znajdujące się w drewnie, uniemożliwiając ich rozwój.
 • strugane czterostronnie z zaokrąglonymi brzegami - gładkość drewna zwiększa jego odporność na insekty, grzyby oraz ogień - płomienie "liżą" gładkie drewno, dając nam czas na podjęcie akcji gaśniczej.

Jak długo trwa produkcja?

Długość trwania produkcji zależy od tego jak skomplikowana jest konstrukcja i wynosi najczęściej od 1 do kilku dni. Trzeba jednak pamiętać, że realizacja całego Państwa zlecenia trwa dłużej. Najpierw nasz konstruktor przygotowuje projekt konstrukcji, co wiąże się ze skomplikowanymi obliczeniami i przygotowaniem dokumentacji produkcyjnej. Na termin realizacji wpływa też obłożenie produkcji i brygad montażowych. Dlatego doradzamy naszym klientom wcześniejsze planowanie i kontakt już od około 2 miesięcy przed przewidywanym terminem montażu wiązarów.

Jak się to montuje?

Montaż wiązarów dachowych na budynku jest najczęściej nieskomplikowany, ponieważ największe trudności wiążą się z planowaniem konstrukcji podczas procesu produkcyjnego w naszym zakładzie. Montaż może przeprowadzić jedna z naszych brygad montażowych specjalizująca się w montowaniu konstrukcji prefabrykowanych, firma budowlana obecna od samego początku budowy domu lub sam inwestor z pomocą kilku osób, przy systemem gospodarczym budowy. Na życzenie inwestora dokonamy przeszkolenia ekipy montażowej. Razem z konstrukcją otrzymują Państwo szczegółowy projekt konstrukcyjny wraz z instrukcją transportu, składowania i montażu.

Czy potrzeba CE?

Cały proces produkcji wiązarów dachowych w naszym zakładzie podlega weryfikacji i codziennej inspekcji Zakładowej Kontroli Produkcji. Dzięki temu wiązary nasze możemy znakować znakiem CE i dostarczać na cały rynek europejski.
Zgodnie z obowiązującymi normami i przepisami, wszelkie wyroby budowlane, wprowadzone do obrotu muszą posiadać znak CE.
Brak takiego znaku może skutkować odmową odbioru budynku przez np.: Nadzór Budowlany i konieczność ponownego zakupu nowej konstrukcji.

Czy to wytrzyma?

Stosowana przez nas technologia pochodzi ze Skandynawii, gdzie srogie i długie zimy wymusiły na mieszkańcach regionu ciągłe doskonalenie produkcji domów mieszkalnych. Na bazie doświadczeń skandynawskich konstruktorów firma Mitek zapoczątkowała ponad 50 lat temu produkcję płytek wielokolcowych i wciąż stara się doskonalić metody produkcji. Możemy więc bez obaw zapewnić naszych klientów, że konstrukcja wyprodukowana przez naszą firmę wytrzyma najgorsze wiatry i opady śniegu.

Czym można pokryć taką konstrukcję?

Konstrukcja jest projektowana pod konkretny rodzaj pokrycia dachowego i jego obciążenie.
Nasze konstrukcje można pokrywać wszelkiego typu pokryciami dachowymi, np.

 • dachówką ceramiczną,
 • dachówką cementową,
 • blachodachówką,
 • blachą trapezową,
 • gontem papowym lub papą na pełnym odeskowaniu,
 • trzciną,
 • łupkiem,
 • płytą obornicką i innymi rodzajami pokrycia.

Ile to kosztuje?

Cena wiązarów dachowych jest określana indywidualnie na podstawie projektu dla konkretnego obiektu. Jest to związane z ogromną różnorodnością budynków i wieloma czynnikami, które kształtują samą konstrukcję i jej cenę. Najważniejsze z tych czynników to:

 • wymiary budynku i rozpiętość wiązarów,
 • kąt nachylenia połaci dachowej,
 • typ poddasza,
 • rodzaj pokrycia dachowego,
 • rodzaj i grubość izolacji termicznej,
 • położenie geograficzne budynku i charakterystyczne dla danej lokalizacji normowe obciążenie wiatrem i śniegiem.

Czy za wycenę się płaci?

Każdy z klientów, który skieruje do nas zapytanie dotyczące wyceny konstrukcji dla realizowanego budynku, otrzyma bezpłatną wycenę, którą przygotujemy w ciągu kilku dni. Wycena zwykle oprócz ceny konstrukcji zawiera również koszt elementów montażowych, w tym łączników i stężeń, koszt transportu i montażu.

Kiedy można się zdecydować na wybór prefabrykowanej konstrukcji?

Zalecamy naszym klientom wybór naszej technologii w fazie projektowania, co pozwala na obniżenie kosztu samej konstrukcji, ścian i fundamentów.
Ale na prefabrykację nigdy nie jest za późno. Wiązary prefabrykowane są dużo lżejsze od tradycyjnej więźby i generują mniejsze siły na ściany, więc można się na nie zdecydować nawet już po wylaniu wieńców. Zmiana rodzaju konstrukcji nie wymaga zmiany pozwolenia na budowę – jest ona traktowana jako zmiana nieistotna z punktu widzenia Prawa Budowlanego.

Jak to się trzyma?

Do procesu produkcji używamy wyłącznie atestowanych płytek firmy Mitek. Są to płytki z ocynkowanej lub nierdzewnej stali o określonej grubości blachy i długości kolca.
Rodzaj i wielkość płytek oraz ich położenie jest dobierane przez projektanta na etapie wykonywania projektu w zależności od występujących w danym miejscu – węźle kratownicy sił i naprężeń.
Płytki są wprasowywane w wiązary za pomocą specjalnych pras o nacisku minimum 35 ton.
Dzięki temu nie jest konieczne stosowanie w wiązarach innych, drogich okuć.

Strona używa cookies Dowiedź się więcej Zamknij
Templates
Value [XML]
Templates
Value
SQLs
7
Requests
2
Messages
28
Lang.
22
Displayed
9
Time
0.086 sec
Memory
5.26 MB