Wiązary dachowe – pytania i odpowiedzi
Jesteśmy specjalistami w produkcji konstrukcji drewnianych. Poniżej prezentujemy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Czas produkcji dachu zależy od jego wielkości i kształtu. Im bardziej skomplikowany dach, posiadający więcej połaci, tym więcej czasu zajmuje jego dokładne zaprojektowanie oraz wyprodukowanie i montaż. Należy tu zaznaczyć, że właśnie projektowanie – ta najmniej widoczna z punktu widzenia Zamawiającego część pracy, jest najbardziej czasochłonna. Wymaga ona też dużo wiedzy i doświadczenia. Zepsutych prefabrykatów nie można już często poprawić. Dlatego też cały proces od zamówienia do zakończenia montażu zamyka się zwykle w 3-6 tygodniach. W okresach spiętrzenia produkcji związanych z porą roku, kolejka produkcji może ulegać wydłużeniu ze względu na ilość pracy. Zalecamy zatem zwykle zamawianie wiązarów z pewnym wyprzedzeniem – najlepiej 8-10 tygodni przed przewidywanym terminem montażu wiązarów.
Montaż wiązarów dachowych na budynku jest najczęściej nieskomplikowany, ponieważ największe trudności wiążą się z planowaniem konstrukcji podczas procesu produkcyjnego w naszym zakładzie. Montaż może przeprowadzić jedna z naszych brygad montażowych specjalizująca się w montowaniu konstrukcji prefabrykowanych, firma budowlana obecna od samego początku budowy domu lub sam inwestor z pomocą kilku osób. Na życzenie przeszkolimy ekipę montażowej. Razem z konstrukcją otrzymasz szczegółowy projekt konstrukcyjny wraz z instrukcją transportu, składowania i montażu.
Wiązary dachowe produkujemy z najlepszej jakości surowca. Drewno, z którego wykonujemy wiązary sprowadzamy ze Skandynawii. Surowy klimat lasów Północy oraz wielowiekowa tradycja uprawy lasów kultywowana przez szwedzkich leśników, to dla nas gwarancja najlepszej jakości surowca. Dobra znajomość rynku oraz wieloletnia współpraca z naszymi dostawcami pozwalają nam na oferowanie doskonałego drewna skandynawskiego w cenie polskiego.
Tak. Na nasze wiązary stosujemy wyłącznie drewno sortowane mechanicznie i optycznie pod względem wytrzymałości na specjalnych liniach sortujących, bez wad ukrytych, nie zawsze widocznych gołym okiem, klasy minimum C24. To drewno suszone komorowo w temperaturze ok. 80°C – tarcica używana do produkcji musi być sucha, o wilgotności poniżej 18%. Zastosowanie tylko takiego surowca daje gwarancję trwałości i wytrzymałości dachu.
Stosowana przez nas technologia pochodzi ze Skandynawii, gdzie srogie i długie zimy wymusiły na mieszkańcach regionu ciągłe doskonalenie produkcji domów mieszkalnych. Na bazie doświadczeń skandynawskich konstruktorów firma Mitek zapoczątkowała ponad 50 lat temu produkcję płytek wielokolcowych i wciąż stara się doskonalić metody produkcji. Możemy więc bez obaw zapewnić, że nasze konstrukcje wytrzymają najgorsze wiatry i opady śniegu.
Proces suszenia zabija wszelkie owady i grzyby znajdujące się w drewnie, uniemożliwiając ich rozwój. Drewno jest strugane czterostronnie z zaokrąglonymi brzegami – a gładkość drewna zwiększa jego odporność na insekty i grzyby.
Precyzja i czterostronne struganie sprawia, że płomienie „liżą” gładkie drewno. To daje czas na podjęcie skutecznej akcji gaśniczej.
Tak, oczywiście. Co więcej, zmiana ta nie wymaga żadnych zmian w pozwoleniu na budowę. Wystarczy jedynie załączyć do dokumentacji nasz projekt konstrukcyjny otrzymany z naszymi wiązarami. Kierownik Budowy powinien wyłącznie dokonać wpisu w Dzienniku Budowy, że zamontowano wiązary dachowe według projektu firmy Partner. Jest to jak najbardziej legalne i zgodne z przepisami postępowanie. Plusy? Otrzymujesz konstrukcję z lepszego materiału niż tartaczny. I często – w dużo niższej cenie.
Zamawiając wiązary otrzymujesz konstrukcję z certyfikowanego, sortowanego materiału. Materiału, który jest suchy, prosty i strugany. Gdzie każda „deska” jest zaprojektowana i dobrana pod względem obciążeń i wytrzymałości. Sucha tarcica, w przeciwieństwie do mokrej tartacznej, nie pracuje i nie kręci się. W efekcie otrzymujesz dach wykonany z dokładnością do milimetrów. Dach wykonany znacznie szybciej. Przy często niższej cenie.
Wiązary najłatwiej zamontować do wieńców za pomocą kątowników i kotew rozporowych. Nie trzeba wystawiać wówczas z wieńca żadnych szpilek czy marek. Jest też możliwy montaż za pomocą murłaty – wówczas najpierw montuje się murłatę a następnie do niej wiązary. Rozwiązanie to ma tę zaletę, że murłatą można pokryć nierówności wieńców. Niestety jest bardziej pracochłonne, przez co trochę droższe.
Zalecamy wcześniejsze wymurowanie ścian przed montażem według naszych wytycznych –pozwala to na sprawny montaż i daje możliwość poprawnego zamontowania wysuwnic do ścian. Późniejsze murowanie ścian wiąże się z koniecznością dodatkowego przyjazdu ekipy montażowej i dźwigu w celu dokończenia montażu.
Wiązary są produkowane na termin z pewnym wyprzedzeniem. Zawsze dajemy gwarancję terminu. Aczkolwiek jesteśmy też ludźmi i staramy się elastycznie podchodzić do problemów naszych Klientów. Zwykle nie ma problemów z przetrzymaniem wiązarów na naszym magazynie, a nowy termin montażu uzgadniamy z Tobą, po uwzględnieniu naszych mocy montażowych. Jedynie w przypadkach drastycznie i mocno przeciągniętej konieczności magazynowania – powyżej kilku tygodni, zastrzegamy sobie prawo naliczenia symbolicznej opłaty za składowanie – niestety nasz magazyn też nie jest z gumy.
Tak. Oczywiście w cenie jest załadunek na środek transportu. Proszę jednak pamiętać, że często do przewozu konstrukcji, z racji jej gabarytów, wymagany jest specjalistyczny sprzęt.
Tak, oczywiście. Wykonujemy tyle, ile zdecydujesz się nam zlecić.
Cały proces produkcji wiązarów dachowych w naszym zakładzie podlega weryfikacji i codziennej inspekcji Zakładowej Kontroli Produkcji. Dzięki temu wiązary nasze możemy znakować znakiem CE i dostarczać na cały rynek europejski. Zgodnie z obowiązującymi normami i przepisami, wszelkie wyroby budowlane, wprowadzone do obrotu muszą posiadać znak CE. Brak takiego znaku może skutkować odmową odbioru budynku przez np. nadzór budowlany i konieczność ponownego zakupu nowej konstrukcji.
Konstrukcja jest projektowana pod konkretny rodzaj pokrycia dachowego i jego obciążenie.
Nasze konstrukcje można pokrywać wszelkiego typu pokryciami dachowymi, np. dachówką ceramiczną, dachówką cementową, blachodachówką, blachą trapezową, gontem papowym lub papą na pełnym odeskowaniu, trzciną, łupkiem, płytą obornicką i innymi rodzajami pokrycia.
Cena wiązarów dachowych jest określana indywidualnie na podstawie projektu dla konkretnego obiektu. Jest to związane z ogromną różnorodnością budynków i wieloma czynnikami, które kształtują samą konstrukcję i jej cenę. Najważniejsze z tych czynników to:
wymiary budynku i rozpiętość wiązarów, kąt nachylenia połaci dachowej, typ poddasza, rodzaj pokrycia dachowego, rodzaj i grubość izolacji termicznej, położenie geograficzne budynku i charakterystyczne dla danej lokalizacji normowe obciążenie wiatrem i śniegiem.
Tak, ma to wpływ na cenę. Wiąże się to faktem, iż konstrukcja musi być mocniejsza, żeby przenieść dodatkowe obciążenie – czasem nawet kilku/kilkunastu ton.
Przy poddaszach użytkowych mają one często duży wpływ na cenę. Przy konstrukcjach z poddaszem nieużytkowym są zwykle niepotrzebne.
Nie. Każdy, kto skieruje do nas zapytanie dotyczące wyceny konstrukcji dla realizowanego budynku, otrzyma bezpłatną wycenę, którą przygotujemy w ciągu kilku dni. Wycena zwykle oprócz ceny konstrukcji zawiera również koszt elementów montażowych, w tym łączników i stężeń, koszt transportu i montażu.
Zalecamy wybór naszej technologii w fazie projektowania, co pozwala na obniżenie kosztu samej konstrukcji, ścian i fundamentów. Ale na prefabrykację nigdy nie jest za późno. Wiązary prefabrykowane są dużo lżejsze od tradycyjnej więźby i generują mniejsze siły na ściany, więc można się na nie zdecydować nawet już po wylaniu wieńców. Zmiana rodzaju konstrukcji nie wymaga zmiany pozwolenia na budowę – jest ona traktowana jako zmiana nieistotna z punktu widzenia Prawa Budowlanego.
Niestety z racji obłożenia grup montażowych, raczej nie wykonujemy w standardzie prac dekarskich – chcemy też skupić się na tym w czym jesteśmy najlepsi.
Do procesu produkcji używamy wyłącznie atestowanych płytek firmy Mitek. Są to płytki z ocynkowanej lub nierdzewnej stali o określonej grubości blachy i długości kolca.
Rodzaj i wielkość płytek oraz ich położenie jest dobierane przez projektanta na etapie wykonywania projektu w zależności od występujących w danym miejscu – węźle kratownicy – sił i naprężeń. Płytki są wprasowywane w wiązary za pomocą specjalnych pras o nacisku minimum 35 ton. Dzięki temu nie jest konieczne stosowanie w wiązarach innych, drogich okuć.