Dach tworzy jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych domu. Ma on wpływ nie tylko na to, że do jego wnętrza nie wpada woda i inny opad, ale także odpowiada za bezpieczeństwo mieszkańców. To wszystko sprawia, że jego konstrukcja musi być stabilna i wytrzymała. Więźba prefabrykowana jest jednym z tych elementów dachu, który można spotkać przede wszystkim na budynkach parterowych, ale i nie tylko. Poznacie zalety takiego rozwiązania.
Czym jest więźba dachowa prefabrykowana?
Więźba dachowa i jej poszczególne elementy przygotowywane są w tartaku lub fabryce. Firmy, które specjalizują się w jej wytwarzaniu obliczają różne parametry budowy konstrukcji, aby była możliwie wytrzymała, stabilna i bezpieczna. Więźba prefabrykowana to rodzaj więźby dachowej, której złożenie zajmuje praktycznie jeden dzień. Dzieje się tak dlatego, że na miejsce budowy dostarczane są gotowe materiały, których montaż jest już stosunkowo prosty.
Warto zaznaczyć, że prefabrykowaną więźbę dachową można podzielić na:
· Tradycyjne konstrukcje ciesielskie.
· Systemy scalane za pomocą łączników mechanicznych (np. płytek kolczastych).
Zalety więźby prefabrykowanej
Zastosowanie więźby prefabrykowanej przynosi duże oszczędności dla inwestorów, szczególnie jeżeli chodzi o czas realizacji inwestycji. Konstrukcja tego typu może być postawiona w praktycznie jeden dzień, ponieważ całość dostarczana jest na plac budowy w postaci gotowych materiałów, co już zostało zaznaczone. Jej wysoka precyzja wykonania, przy pomocy specjalistycznych programów komputerowych i nowoczesnych maszyn umożliwia tworzenie elementów o bardzo dokładnych, wcześniej określonych wymiarach, a także tych o dowolnym kształcie i rozmiarze. Ten ostatni, może sięgać nawet kilku – kilkunastu metrów, co w przypadku budowy dużych kondygnacji dachowych, przez niektórych jest uznawane za wadę, ponieważ konieczne jest wówczas użycie dodatkowych maszyn. Gotowe wiązary dachowe zazwyczaj jednak łączy się płytkami kolczastymi, ich montaż nie sprawia ekipom budowlanym większego problemu, a do wciągnięcia poszczególnych jej elementów zazwyczaj nie trzeba wynajmować dodatkowego sprzętu.
Oprócz tego, stosując więźbę prefabrykowaną możemy zaoszczędzić nawet ok 20-30% drewna w porównaniu z tradycyjną budową. To również wiąże się z oszczędnością pieniędzy. Istnieje także możliwość zrezygnowania z tworzenia ciężkich i niewątpliwie drogich stropów ceramicznych bądź żelbetonowych. Więźba prefabrykowana sprawdzi się również przy nadbudowach na dachach płaskich. Takie rozwiązanie pozwala uzyskać dodatkową powierzchnię użytkową, bez obciążenia istniejącej już konstrukcji.
W związku z tym, że więźba dostarczana jest na plac budowy w postaci gotowych do montażu elementów, wszystko odbywa się więc bez większego bałaganu, co oczywiście może być jej dodatkowym atutem. Nie ma konieczności docinania i szlifowania jej konstrukcji.
Więźba dachowa to rozwiązanie, które z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. O jej zastosowaniu warto jednak pomyśleć jeszcze na etapie projektowania budynku i załatwiania formalności w urzędach. Producentowi więźby dachowej należy bowiem dostarczyć kilka ważnych dokumentów, które pozwolą na przygotowanie idealnego projektu, który będzie określał m.in.: rzut i przekrój dachu oraz budynku, informację o lokalizacji budynku i rzut ostatniej kondygnacji.